Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pepa Pazderna

4. 12. 2008

 Pazderna byl muž středního vzrůstu. S postavou svalovitě šlachovitou, s povadlými hýžděmi a lýtky. Vlasy hnědo-blond spíše mastné. Ve tváři měl jiskru mladého chlapce s hlubokými vrásky. Tvář měl zarostlou hustými vousy které maskovaly jizvy po akne. Na noze nosil kopačky s číslem 9, ale myslivecké holínky obouval s číslem 30. Jinak se výrazně ničím nelišil od ostatních tvorů tohoto světa.    

Ač se bál velkých zvířat, ale svým způsobem je měl i docela i rád, stal se Polesným. Pes Pindˇa a tužka z notískem na své nápady a postřehy, mu byli vždy věrným společníkem v jeho rajónu. Obhospodařoval oboru divokých prasat a ptáků všeho druhu, zvanou Bělský Les. Neměl rád ani zabíjení, a proto patrony nechával doma v šupleti a pušku nosil na rameni jen tak ledabyle. Není se čemu divit, že myslivecké hony nemusel už vůbec. Na jeden byl přemluven kamarádem právníkem Pivkem. Získal zrovna přes svoje právnické kontakty nedostupné lístky na Mistrovství Evropy ve fotbale. A když s ním Pazderna půjde na hon, veme ho sebou na Mistrovství do Bělehradu. Tedy Pazderna svolil a vyrazil na hon, který se konal na rozlehlých lukách mezi Košatkou a Petřvaldíkem. Špatný to den. Pazderna dopadl jako nejhorší střelec. S vizitkou: zajíc 0, flaška 0, bažant 0 , kňour 0, domácí slepice 1. Ale tu Pazderna nezastřelil, donesl ji ohař Pinďa. Psovi se zželelo pána. Zaběhlá slepice ležela mrtvá v poli, požila obilí, které bylo značně předymenzováné všelijakými hnojicími prostředky. To vše měl na svědomí ortodoxní sedlák Sýkora M., který vlastnil místní pole.  Pazdernu dokonce předběhl v počtu mrtvé zvěře  opilec Ota Pernikář. Tomu třínohý jezevčík vypujčený od švagra Paličky, donesl dvě mrtvé bažantí slepice a napůl přiotráveného bažanta, kterému Pernikář surově zakroutil krkem. To Pazderna neunesl a v místní restauraci se značně opil, a ukradl všem myslivcům jejich zvířecí trofeje a naházel je do řeky Odry, do které s promile 2,6 v krvi spadl taky. Jelikoš si nevšiml, že řeka byla silně zamrzlá, značně si natloukl a o kusy mrtvé zvěře si přetrhl dolní a horní red. Zlomil levou ruku a pravou nohu. Vykloubil podpaží a na čele mu vyrašil pásový opar. Od té doby na hony nechodí a právník Pivko se mu straní.    

Pazdernova největší láska byl fotbal. Začátek jeho skoro hvězdné kariéry skončil už v jeho žákovském věku. Při autogramiádě Josefa Masopusta se hrnul směle a rozpačitě do nekonečné fronty o podpis. Dlouhé čekání a pomalé popocházení ve frontě si Pazderna krátil pitím limonád a pojídáním voňavých klobás, které mu ochotně z Letenské kantýny nosil jeho hodný otec. To se Pazdernovi stalo osudným, když na něj došla řada, drzý klučina ho zezadu postrčil. (později se dozvěděl, že šlo o nějakého Antonína P.). A Pazderna vším co držel v ruce nechutně zasvinil pana Masopusta. Chudák Pazderna. Umastil mu i novou, reprezentační teplákovou soupravu. Od té chvíle, nabrala Pazdernova kariéra strhující směr.       

Jako nejlepší střelec žákovské ligy, s průměrem 2 branky na zápas, byl ze záhadných důvodů propuštěn ze služeb Baníku Ostrava. Přes známosti strýčka Jonatána byl však během dvou dnů angažován do Vitkovic. Jenže ouvej, nadějného utočníka (hroťáka jak víno) šoupli do branky. Marně Pazderna vysvětloval, že hrával jen v útoku. První mistrák to tada Pepa v bráně vydržel, ale při druhém se nemohl dívat na své spoluhráče jak zahazují jednu šanci za druhou a bezhlavě vyběhl do útoku, běhal tam jak puma v tranzu, dožadoval se nahrávky od spoluhráčů, ale marně. To trvalo asi ještě dva, tři zápasy a Pazderna byl znovu z neznámý důvodů propuštěn z klubu. Přes dobré styky tety P.P.(Pamely Pazdernové) začal hrát fotbal za Frýdek Místek. Teta měla Pepu hrozně ráda, nebot ji několikrát vezl z hospody na dřevěném trakaři přes půl vesnice. Jako bývalá břišní a barová tanečnice pila skoro všude zdarma. Ve Frýdku se vše vyvíjelo dobře. V přátelacích Pazderna neznal bratra a sázel jeden gól za druhým. Byl si jist, že tady v útoku mu pšenka pokvete, ale přišel mistrák a Pepa jen seděl, seděl a zase jenom seděl. Až vlastně proseděl na lavičce celé fotbalové jaro. Nemůžete se divit, že za nedlouho odešel z Frýdku sám. Po té se Pazderna na nějaký čas od fotbalu odmlčel.  

Po dlouhé a kruté zimě, že bys králíky ven nevyhnal, začla místní drbna Prokešová troubit po vsi, že mladý Pazderna pravidelně navštěvuje Pohostinství Paleček, a že kuje s Evženem Palečkem nemravné pikle. V něčem měla pravdu: Paleček je dobrý chlap, ale sviňa manažer. Ujmul se Pazderny, že mu pomůže rozvinout jeho talent. S tím Pepa neměl souhlasit. Když už se blížil skvělý kontrakt, Paleček vše zhatil. Evžen Paleček hostinský a manažer v jedné osobě uzavíral smlouvy u sebe v hospodě, v místnosti zvané sklad. Ano, místnost vypovídala za vše. Stěny značně zašlé, zvhlé a místy sloupané na původní malbu z 18.století. Jedna stěna byla dokonce celá vylepená plakáty nahých a nechutně otylých mužů. V místnosti samozřejmě nechyběla masivní lednice. V ní měl Paleček schováno 100l domací samohonky a dvě prasečí hlavy. Sedělo se na pivních bednách,  jen agent dostal polstrování, aby ho bedna netlačila do zadku. Po několika hodinách, odcházeli agenti z mastnou hubou a opilí jako dobytci, že si z jednání nemohli nic pamatovat. A důležité papíry se smlouvou většinou postráceli nebo pozvraceli.      

Největší Pazdernova sláva, přišla ve 27letech, když hrával za Fulnek. Za tři roky nastřílel 48 branek (jen zmínka, z toho 31penalt). Když hráli v Bohumině duležitý zápas, rasisticky urazil soupeře. Dostal 7 zápasů stop a Bohumískou férovku (místní kluci si na něj po zápase počkali). Z Fulneku pak přestoupil do Vigantic,ale dlouho se tam neohřál, neboť Pazderna zákeřně zmlátil precizního správce Bohumila Baroše. Zato, že vyvraždil strunovou sekačkou stádo slepic společně s výstavním kohoutem paní Ptáčkové. Jen proto, že se denodenně pásly na místním fotbalovém hřišti. Co naplat, Pazdernu ve 33letech fotbal stále ještě bavil a působil mu radost a tak si ještě sjednal angažmá v Mošnově. Pohled při zápase na přistávající letadlo ho vždy fascinoval. Krásné to 4 roky v klubu, než přišla osudová chyba rozhodčího. Ten v důležitém derby s Petřvaldem nepískl na Pazdernu úplně jasnou penaltu. A s debilním výrazem ve tváři dělal jakoby nic. To nemohly překousnout Pazdernovy největší fanynky. Tety Pařízková a Pincová. Noblesní dámy postaršího věku si elegantně vyčkaly po zápase na rozhodčího Zdena Michálka (strýc  I. Horníka).  Ten nestačil zareagovat slovně, natož fyzicky. A už s nimi seděl v místní restauraci obklopen nejrůznějšími destyláty, že ani vůl by neodolal. Dámy mu lstivě mazaly med kolem huby a lili do něj jednu štamprli za druhou, že si chudák ani nevšiml, že mu do jedné z nich na míchaly prášky na spaní. Znate jak to končí : Druhý den ráno vypukla v Mošnově na hřišti panika. Dvě policejní auta, hasický vůz a vrtulník kroužicí nad prostorem. Vyplašený správce hřiště Mydlář J.  líčí co viděl. Uprostřed hřiště ležel nahý můž v řetězech, byl v nich zauzlovaný tak, že jeden konec řetězu ho spojoval s kozou a druhý s ovcí. Jeho tělo bylo zasviněné od nějakého humusu, tvář měl posetou masivními pijavicemi. Hejno masařek se na jeho těle jen vyžívalo, zřejmě ho obě zvířata i pokálely. Muž jevil známky dezorientace,deviace,malátnosti,těkavosti a opilosti. Než stačil správce zareagovat a zavolat policii, muž zmizel. Asi ho obě zvířata odtáhla sebou na kvalitnější louku se štavnatým lučním porostem. Po důkladném prošetření, které trvalo dva a půl roku, musel Pazderna kvůli tetám opustit i Mošnov. A tak Pazdernova fotbalová kariéra nadobro skončila.  

Kdybyste se někdy náhodou zatoulali v prostoru- 49°42' severní šířky a 18°26' vychodní délky. Zastavte se do Pohostinství Paleček. Pazderna tam určitě bude sedět. Má vám toho ještě hodně co povědět. Třeba jak pří cestách po Evropě potkal Gorana Bregoviće a pomohl mu dokončit jeho hit Kalašnjikov. A kdyby u Palečka neseděl, tak věřte, že na fotbal Pepa Pazderna nikdy nezanevřel.

 

  obraz0023.jpg

 

 


Goran Bregovic - Kalasnjikov - Goran Bregovic